Анотація навчальної дисципліни (за вибором студента) Спецсемінар «Особливості психокорекційної роботи з дітьми із ТПМ»

Спецсемінар «Особливості психокорекційної роботи з дітьми із ТПМ»

освітнього ступеня бакалавр

спеціальності 016 Спеціальна освіта (логопедія)

1. Назва кафедри, яка буде забезпечувати викладання курсу – кафедра логопедії.

2. Предмет вивчення навчальної дисципліни – особливості організації й змістового наповнення психокорекційної роботи з дітьми з тяжкими порушеннями мовлення.

3. Міждисциплінарні зв’язки – «Логопсихологія», «Основи психотренінгу осіб з ТПМ», «Дитяча практична психологія», «Загальна й вікова психологія».

4. Метою викладання навчальної дисципліни є закріплення знань про організацію й практичну реалізацію психокорекційної роботи з особами з тяжкими порушеннями мовлення.

5. Основними завданнями вивчення дисципліни є:

• повторити принципи організації психокорекційної роботи, відомості про базові психокорекційні технології та прийоми в роботі з дітьми;
  • закріпити вмінняздійснювати діагностику психічного розвитку, планувати і розробляти зміст індивідуальної психокорекційної програми з урахуванням її результатів;
  • закріпити знання й вміння організовувати психопрофілактичні заходи з попередження відхилень психічного розвитку дітей з ТПМ.

Знати теоретико-методологічні засади психокорекційної роботи з особами з ТПМ.

Вміти здійснювати діагностику й планування змісту психокорекційної та роботи; розробляти зміст індивідуальної психокорекційної програми.

КСО 01

КЗП–7

КСО 08

КЗН 5

КЗП–15

Знати особливості використання психокорекційних технологій і методіву роботі з особами з ТПМ.

Вміти застосовувати різні психокорекційні методи та технології у роботі з особами з ТПМ.

КІ–4

КСО 03

КПС–3

КПС–9

Психокорекція, як вид психологічної допомоги.

Види психокорекції за характером спрямованості психокорекційних заходів, за змістом, за формою роботи з клієнтом, за наявністю програм, за тривалістю, за масштабом вирішення корекційних завдань. Показання для проведення психокорекцій них заходів із дітьми із ТПМ. Сфери застосування психокорекції щодо дітей та підлітків із ТПМ. Психокорекційні програми спрямовані на розвиток вищих психічних функцій, розвиток міжособистісного спілкування, гармонізацію особистості, подолання порушень емоційно-вольової сфери, нормалізацію поведінки. Етапи психокорекційного впливу. Ігротерапія, арттерапія, казкотерапія, пісочна терапія, лялько терапія у роботі спеціального психолога.

Завдання та принципи організації психокорекційної роботи з дітьми із ТПМ. Методичні вимоги до розробки психокорекційних програм. Етапи розробки психокорекційної програми для дітей із ТПМ.

Мета і значення психопрофілактики. Рівні психопрофілактики (первинний, вторинний, третинний). Методи психопрофілактики: інформування населення, масові обстеження з метою виявлення дітей групи ризику, психологічна підтримка психічно здорових людей.

Семестр вивчення дисципліни за навчальним планом – 8

Кількість кредитів ECTS– 3. Кількість годин – 90

Лекції 8
Семінарські заняття
Практичні заняття 2 10
Лабораторні заняття 2

9.Основні інформаційні джерела до вивчення дисципліни

1. Кузькова, С. Б. Теорія і практика вікової психокорекції : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів/ С. Б. Кузікова.– Суми: ВТД «У», 2006.– 384 с.
  2. Колесникова Г.С. Основы психопрофилактики и психокоррекции.- Ростов н\Д:»Феникс»,- 185 с.
  3. Мартиненко І. В. Логопсихологія: курс лекцій. Навчальний посібник. 2 вид., виправл. і доповн. / І. В. Мартиненко. — Київ : ДІА, 2016.— 116 с.
  4. Панок В.Г. Психологічна служба. Навчально-методичний посібник / В. Г. Панок - Камʼянець-Подільський, 2012. - 488 с.
  5. Основи практичної психології / В.Панок, Т.Титаренко, Н.Чепелєва та ін.: Підручник. - К., Либідь, 1999. - 536 с.
  6. Семаго Н.Я., Семаго М.М. Организация и содержание деятельности психолога в специальном образовании. - М.: АРКТИ, 2005. - 336 с.

Форми поточного контролю - опитування, індивідуальні практичні завдання, модульне тестування, написання психокорекційних програм і планів, творчі завдання.

Форма підсумкового контролю - залік.